V dnešním článku se podíváme na shrnutí nejpodstatnějších zjištění z rozhovoru s odborníkem na světlo Hynkem Medřickým. Zjistíme, proč nám modré světlo před spaním škodí, jak jej eliminovat, ale také, jestli funkce typu Night Shift nebo aplikace podobné F.lux fungují tak, jak naše tělo před kvalitním spánkem potřebuje.
Viník jménem modré světlo
Novodobá společnost tráví většinu času v uzavřených budovách (dokonce byla provedena jedna studie ve které jsme zjistili, že průměrný Američan tráví v budovách až 90 % času, pozn. autora). V kanceláři máme kolem 300-500 luxů, tedy osvětlení výrazně nižší, než na co jsme byli věky zvyklí. A když přijdeme domů, tak si rozsvítíme v desítkách luxů. (Pozn. lux je fotometrická jednotka intenzity osvětlení)
Rozdíl mezi světlem v práci a doma je velmi malý oproti tomu, na co jsme byli před 200, 300 nebo 1000 lety zvyklí. Naši předci trávili většinu času venku, kde během poledního slunečného léta bylo jejich tělo vystaveno až 100 000 luxů, v zimě kolem 30 000 luxů, a když bylo zataženo, tak kolem 1000 luxů. Když tito lidé přišli domů, tak si svítili ohněm. Tím se samozřejmě šetřilo, protože tento zdroj světla byl drahý a nevyplatilo se cokoliv dělat a přitom si svítit.
V dnešní době nám škodí především rozdíl mezi tím, kolik světla pojmeme během dne a posléze doma. A dle Hynka Medřického tento rozdíl ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus. Tedy, když máme tak malý rozdíl mezi průběhem dne a večerem, tak večer nebo v průběhu noci rozhodí náš cirkadiánní rytmus jakékoliv slabé světlo. Naše předky by pravděpodobně světlo z mobilu v noci svojí intenzitou příliš neovlivnilo. Na nás však může mít vliv zásadní.
Spánek a jeho důsledky
Před spaním by se měla přirozeně zvyšovat hladina melatoninu, kterou však záměrně snižujeme koukáním na obrazovky telefonů, tabletů a televizí, které mají modrou složku. Zjednodušeně naše tělo vnímá tento světelný tok tak, jako by bylo poledne. To vede k tomu, že … celý článek na dotekomanie.cz