7 mocných rad, jak dosáhnout svého vysněného cíle

1. Nalaďte se na úspěch

Představte si, že potkáte dva lidi. Jeden září, usmívá se a při diskusi opakuje slova typu:

„Věřím, že to zvládnu.“   „Dosáhnu toho.“    „Věřím si.“    „Mám vše potřebné, dokážu to.“

Ten druhý však smýšlí jinak:

„Nechce se mi tam.“    „To nemá cenu.“    „To nezvládnu.“

Kdo myslíte, že má vyšší šanci uspět? Rozhodnutí ponechám na vás..

Je zřejmé, že úspěch začíná v hlavě a to především naším rozhodnutím. Ne nadarmo se říká, pokud chcete být šťastní/úspěšní, tak buďte. Začněte tedy rozhodnutím, které budete následně respektovat a naplňovat všude, kudy jen kráčíte.

2. Buďte vděční za to, co již máte

Novodobá média, jako televize a její reklamy nebo noviny na nás útočí negativními zprávami a my je přeměňujeme na myšlenky a pocity. To pak vede k tomu, že kolem sebe vidíme jen ty špatné a smutné věci. Co víc, většina lidí má tendenci se zaměřovat na to, co jim chybí a co nemají.

Opak však může být pravdou. My již spoustu věcí, za které je možné být vděční, máme. Většina z nás má kde bydlet, rodinu, přátele, oblečení, čistou vodu na pití, teplo, světlo a mnohé další.

Novodobé výzkumy poukazují na to, že se optimismu dá naučit. Ptáte se jak? Zkuste si každý den sepsat 3 věci, za které jste tento den vděční. Je prokázáno, že díky této činnosti výrazně zvýšíte svůj optimismus, což napomáhá k vyšším úspěchům. A pokud nám připadá, že máme špatný den, tak to není o tom, že by se nám vůbec nic nedařilo, ale spíše proto, že nevnímáme to co se nám daří.

Jestliže i přesto nedokážete najít jediné pozitivum na celém dni, tak si položte dva prsty na krk a vnímejte. Cítíte tep? Pokud ano, ještě není pozdě.

3. Přestaňte se vymlouvat či svalovat vinu na někoho jiného

Ano, může se zdát, že ostatní mohou za naše problémy, starosti a nepříjemnosti. Nicméně my máme na výběr. Buď se tím necháme zničit nebo rozhodneme, jak s tím naložíme. Za svůj život jsme odpovědní pouze my sami. Proto hledejme řešení, nikoliv problémy. Opakuji ŘEŠENÍ…

Citát, který je na místě: „Zbavte se potřeby zalíbit se všem. Záleží pouze na tom, být šťastný sám se sebou. Názory druhých lidí s vámi totiž vůbec nesouvisí. Oni vás totiž hodnotí podle sebe, ne podle toho, jací doopravdy jste.“ Doreen Vitue

4. Postupně a po malých krůčcích

Co se stane, když do ohně, který nehoří dostatečně, naházíme několik velkých kusů dřeva? Pravděpodobně začne doutnat, možná hůř, zadusí se. U lidí to funguje podobně. Jestliže si toho naložíme příliš, dokáže nás to pěkně vyčerpat a podusit. Je důležité přikládat pomalu a postupně.

Slyšeli jste už o cviku zvaném „prkno“? To je ten, kdy mobilizujete a posilujete svaly v celém těle. Provádí se podobně jako klik, přičemž jste opřeni o lokty, tělo je narovnané, pánev podsazená a JEN držíte pozici. Pokud chcete vydržet 5, 10, 15 minut, tak už jen samotná myšlenka je velmi těžká. PS: Rekord v držení prkna je něco málo přes pět hodin, troufnete si?

Ptáte se, jak na to, aby to nebolelo? První den si dejte směšný cíl, který dokážete splnit, například 10 sekund. A každý 3 den zvyšujte například o 10 sekund. Takto se dá pracovat s jakýmkoliv cílem, který je dobré rozdělit na menší a snadno stravitelné kousky. #MalýmiKrůčkyKvelkémuVítězství

5. Zklidněte mysl

Naše mysl může být v dnešní hektické době neklidná. Valí se na nás stovky notifikací, e-mailů, požadavků a my máme pracovat efektivně a klidně? Není divu, že je naše mysl neklidná a nesoustředěná, obzvláště když v ní proběhne zhruba 25 tisíc myšlenek každý den. Proto je dobré si udělat jednoduché dechové cvičení a všechny myšlenky v hlavně utišit a zklidnit. Pojďme na to..

Sedněte si na tiché a klidné místo. Vypněte si zvonění a notifikace na všech přilehlých zařízeních. Nyní zavřete oči a sledujte svůj dech. Pociťte, jak při nádechu vstupuje vzduch do vašeho těla. Tam se na chvíli zastaví a poté pomalu stoupá z plic skrze nos ven. Opakovaně se nadechněte, vydechněte a přitom uvolněně sledujte svůj dech. Nádech a společně výdech opakujte 5x – 10x a uvidíte, jak se vaše tělo a mysl rychle zklidní.

6. Vytvořte si osobní vizi

Když jsem se rozhodoval o své životní cestě, tak jsem dodržoval pouze velmi málo z výše uvedených rad. Co víc, v té době jsem studoval doktorské studium a pracoval jako marketingový specialista softwarové firmy. Bylo to náročné a velmi vyčerpávající. Zahltil jsem se a zadusil veškerou chuť a energii do čehokoliv.

Musel jsem se zvednout a začít nanovo, s čistým štítem a tím nejdůležitějším co mi zůstalo, sám se sebou. Začal jsem po malých krůčcích a vytvořil si takzvanou osobní VIZI. Nadefinoval jsem si svůj sen a cíle. Uvědomil si o sobě nespočet věcí, a především dostal nadhled nad celou situací.

Tehdy to bolelo, teď to beru jako životní poslání. Snažím se všechno, co jsem se naučil předávat na kurzu Osobní VIZE, která se koná několikrát v průběhu roku. Nejbližší termín je 13. prosince v brněnském Impact Hubu a je zde pár posledních míst. Pakliže máte chuť a čas, rád vás uvidím – více informací zde.

7. Hlavně vykročte. Malý pokrok je důležitější než žádný

Co je prvním krokem, který mohu udělat na své cestě k vysněnému cíli? Definujte si jej a vykročte. Dělejte pouze takové kroky, které jste schopni zvládnout a ustát. Pomalu, postupně. Časem se zlepšíte a dosáhnete téměř čehokoliv. Věřím totiž, že každý člověk v sobě skrývá neuvěřitelný potenciál, který může využít pro cokoliv si opravdu přeje.

© Tomáš Rygl

cíl, Motivace, osobní rozvoj, Osobní VIZE, sen

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.