3 způsoby, jak se přestat unavovat neustálým přemýšlením

Taky hodně přemýšlíte? Nad svojí minulostí, tím co se aktuálně děje nebo svojí budoucností? Já ano, a nesmírně mě to unavuje. Naše mysl je ve své podstatě stvořená k přemýšlení a tvoření. Ve skutečnosti se někdy chová jako pěti-leté dítě, které neustále něco chce a nevydrží chvíli v klidu. To nás může odtahovat od konání reálné práce, znepokojovat a unavovat.

Pokud naše mysl pracuje na 110 % a neustále nad něčím přemýšlí, může to vést k úzkosti a stavu vězení ve vlastním světě. Existují však způsoby, kterými se dá těmto stavům předcházet.

Techniky, jak snížit zahlcení a neustálé přemýšlení

1. Spojte se s přírodou

Žijete nebo pracujete v přírodě? Ne? V tom případě doporučuji zkusit následující techniku. Jedná se o navázání kontaktu s přírodou. Projděte se v blízkém parku nebo lese. Čímkoliv posílíte pouto s přírodou, tak se vám náležitě vrátí.

Soustřeďte se na růst a energii stromů, jejich listy, potůčky, oblohy, mraky, skály, jezera či cokoliv, co máte v blízkosti. To okamžitě pomůže zklidnit mysl a tím i vaše myšlenky. Jestliže si kontakt s přírodou dopřejete, budete mít klidnější zbytek dne.

Mě v tomto ohledu pomáhá pěstování bylinek. Prostě vyjdu ven, zabořím ruce do hlíny a tvořím nový život. V konečném důsledku má pěstování bylinek více přínosů, než si myslíte. Čerstvé bylinky si můžete nasekat na svačinu a ze sušených uvařit čaj. Jako další zajímavé možnosti se jeví jízda na kole či vycházka se psem.

2. V duchu si opakujte pozitivní slova

Zamyslete se, nad čím zrovna přemýšlíte… Jaké myšlenky se vám aktuálně honí hlavou? Předpokládám, že většina z vás přemýšlí nad úkoly, které musí dnes stihnout, o věcech, které vám jiní lidé řekli, případně sami o sobě. Neciťte se za tyto myšlenky provinile. Je velmi obtížné zůstat pozitivní s počtem negativity, kterou kolem sebe každodenně máme. Výhoda je, že máme řešení. Pokusme se negativní myšlenky nahradit pozitivními.

Pokaždé, když se zapřemýšlíte a pod tíhou myšlenek nevíte co dělat, zpomalte a zhluboka se nadechněte. Následně si opakujte pozitivní slova:

 • Cítím se lehký, jako pírko (nebo lehkost),
 • jsem spokojený (nebo spokojenost),
 • jsem vděčný za každý další den (nebo vděčnost),
 • všechno je v pořádku (nebo například klid),
 • život je skvělý,
 • cítím se skvěle,
 • mám kolem sebe lidi, kteří mě mají rádi (nebo láska).

Další možností je negativní myšlenky převádět na pozitivní. Staňme se sami sobě rádcem a poraďme si, jako blízkému příteli. To přece každému jde. Rady ostatním jsou daleko jednodušší než rady sobě.

Tome, měl bys to udělat takto a nestresuj se tímto. Je to naprosto zbytečné, protože…

3. Meditujte

Když meditujeme, přestáváme přemýšlet o hloupostech a uklidníme se. Jak je to možné? Protože přesuneme svoji pozornost na dýchání a své tělo. Zatímco jste tedy zatíženi milionem myšlenek, udělejte si chvíli a meditujte. Je prokázáno, že meditace razantně přesouvá soustředěnost jiným směrem. Až se zklidníme, tak se na vše můžeme podívat z jiného úhlu.

Ptáte se, jak mám začít meditovat? Můžete využít několika mobilních aplikací, nebo jednoduše následovat níže uvedené kroky:

 • najděte si klidné místo
 • pohodlně se usaďte
 • zhluboka se nadechněte (nosem)
 • vydechněte (ústy) a opakujte 3x
 • pomalu zavírejte oči a soustřeďte se na váš dech
 • 10x nádech…
 • 10x výdech…
 • uvědomujte si prostor kolem sebe
 • uvědomujte si, kde všude se vaše tělo dotýká židle…
 • zpět se soustřeďte na svůj dech – nádech – výdech
 • na konci meditace pomalu otvírejte oči, případně se protáhněte.

Délka meditace je z počátku do deseti minut.

Bonus TIP: Vytvořte si vizi (aktualizováno 2.1.2021)

Když víme, kam jdeme, tak se tam mnohdy jednodušeji dostaneme. Ale především, víme, že už jsme na správné cestě. Osobně dělám kurzy osobní vize už od roku 2016 a všem lidem, kteří nevěděli co ve svém životě dělat, čemu se věnovat a bojovali s pocitem zahlcení odcházeli krásně uvolnění s nakreslenou vizí toho, co chtějí ve svém životě realizovat.

A právě proto jsem vytvořil tento online kurz: Tvorba osobní vize 2.0, který může kdokoliv realizovat z pohodlí svého obýváku či kanceláře. Půjdete do toho se mnou?

Co využívám já? (aktualizováno 2.1.2021)

Když je venku krásně, tak preferuji kontakt s přírodou. Už jsem zmiňoval bylinky + kolo. Nově jsem v chladnějším počasí začal meditovat. Musím říct, že mi meditace pomáhá. Po deseti minutách jsou mé myšlenky zklidněné a cítím se daleko lépe. Určitě doporučuji zkusit. Několikrát ročně pořádám kurzy nebo individuální setkání, kde vše můžeme vyřešit.

Aktualizace 2.1.2020: Medituji už od roku 2016 a stále mi to přináší řadů benefitů. K tomu se soustředím na pohyb (minimálně 3x týdně 30 minut, což doporučují i výzkumy pro léčbu deprese) a nebo jsem se začal poslední rok otužovat v ledové vodě. Otužování mi pomáhá obrovsky zvyšovat moji mentální kapacitu. Doporučuji ale začínat pomalu, např. končetiny – tedy ruce a nohy + stačí 1-3 minuty.

Tip na meditační aplikace:

 • Headspace – v EN, využíval jsem roky
 • Calmio – v CZ, zkoušel jsem pro doporučení a je mi sympatická

Jaký je závěr?

Jestliže vás trápí neustále množství myšlenek, využijte alespoň jednu těchto rad. Každý náš den má 1 440 minut, věnujte alespoň 10 minut jedné z těchto aktivit. Budete se cítit klidnější a budete mít více energie.

Jaké techniky pro snížení zahlcenosti myšlenkami používáte? Zanechejte komentář níže.

Inspirace: Stop Overthinking

jaro, meditace, myšlenky, osobní rozvoj, Osobní VIZE, přemýšlení, příroda

Related Posts

2 komentáře. Nechte nové

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.