5 tipů, jak zatočit se stresem, nejen o Vánocích

Vánoce, pro někoho svátky klidu a pohody, pro jiné svátky plné stresu a napnutých nervů. Stojí nám to za to? A co to letos zkusit změnit, zaujmout aktivní postoj a prožít svátky v klidu a s těmi, na kom nám opravdu záleží? Není právě toto nejcennější dar?

Velmi krátce si pojďme říct, kde stres vzniká a z jakého důvodu (koho zajímají konkrétní techniky, nechť přeskočí). Stresová reakce se spouští v mozku. Stres biologicky slouží k mobilizaci sil, pohotovosti a ‚‚měl by’’ sloužit především k přežití. V dnešní době však většina lidí o svůj život každodenně bojovat nemusí, a i přes to máme stresu víc, než kdokoliv jiný. Může za to rychlá doba, neustálé deadliny, potřeba být stále online, nutnost dělat nespočet rozhodnutí a obecně zvyšující se nároky na všechny.

Nutno podotknout, že ne všechny druhy stresu jsou špatné. V zásadě máme dva typy – distres a eustres.

  • Distres je stres dlouhodobý, intenzivně prožívaný a negativně působící na náš organismus. Někdy označován jako ‚‚zlý’’ stres.
  • Druhý typ je eustres, který je mírně intenzivní, krátkodobější a ve své podstatě stimulující a mobilizující. Někdy nazývaný jako ‚‚dobrý‘‘ stres.

Jak můžeme snížit intenzitu stresu?

Možností máme několik a metody je vhodné kombinovat.

Hudba

Věděli jste, že existuje hudba, u které je vědecky prokázáno, že pomáhá snižovat stres až o 65 %? Jmenuje se Weightless – bez tíže a má jednu obrovskou moc – zklidnit. Když jsem o ní četl poprvé, byl jsem spíše skeptický. Po vyzkoušení však doporučuji dále. Je dobré využít sluchátka, sednout si na klidné tiché místo a zaposlouchat se…

Obecně vzato fungují dobře i další hudební tituly, ať vaše oblíbené nebo třeba:

Someone Like You – Adele
Strawberry Swing – Coldplay
Mellomaniac – DJ Shah
Electra – Airstream

Nebo nějaké Vánoční.

Půlnoční – Václav Neckář
All I want for Christmas is you – Mariah Carey
Let it snow– Frank Sinatra

Jídlo

Voda. Zdánlivá samozřejmost, ale o to větší pozornost si zaslouží. Lidské tělo se skládá v průměru z 75 % z vody. Na to je dobré začít myslet hned ráno, tedy večer před ulehnutím. Než půjdete spát, dejte si odrazit sklenku vody z kohoutku, ze které do rána vyprchá přebytečný chlór a ráno nejlépe s vymačkaným citrónem vypijte.

Voda s citrónem má mnoho zdravotních benefitů a ještě vás povzbudí do celého dne. Pitný režim je dobré dodržovat i v průběhu dne, protože při snížení zavodnění se může dostavit právě stres a napětí. Obecně se doporučuje vypít 2- 3 litry za den, záleží na vaší aktivitě, venkovní teplotě, pohlaví apod.

Zdravá strava. Jídlo nepochybně ovlivňuje to, jak se cítíme fyzicky, ale také psychicky. Inspirovat zdravými pokrmy se můžete například na naší stránce zdravých Fitness receptů, kde jsou recepty chuťově dobré a výživné. Myslím si, že každý člověk se může stravovat zdravými a chutnými surovinami za přijatelné náklady. Když se odstraní tzv. ‚‚junk food’’ a nahradí se jídlem z ‚‚pravých surovin’’, které nejsou vysoce průmyslově zpracováné, vaše tělo vám dříve nežli později poděkuje. Pro ty, kdo by chtěl tištěnou kuchařku třeba pro někoho na Vánoce může se prokliknout zde.

Čokoláda. Zde zajisté potěším většinu čtenářů. Čokoláda napomáhá při boji se stresem. Ovšem ve správném množství a obsahu kakaa. Čím více procent kakaa, tím lépe. Ideálně kolem 80 % – 90 %. Čokoláda funguje jako antioxidant a v našem případě je možné snížit i stres. Doporučená dávka, po které nepřiberete je přibližně 1 čtvereček.

Paralýza rozhodování

Fénomén dnešní doby, který jsem si vychutnal se vší parádou na vlastní kůži. V dnešní době máme všichni neomezeně možností, což se na první pohled může zdát jako výhoda, na ten druhý si v tom musíme udělat pořádek a tlak ustát.

Ve chvíli, když jsem se rozešel po 5 letech s přítelkyní, hledal si bydlení, studoval doktorát a pracoval jako markeťák v softwarové firmě, jsem se řádně vyčerpal. Nyní to beru jako obrovskou zkušenost a mám potřebu pomáhat ostatním lidem. Dělám například kurzy Tvorby osobní VIZE, kde společně s klienty tvoříme smysluplnou budoucnost. Myslím si, že v každém dřímá velký potenciál, který stačí objevit a využít k dosažení našich snů.

Jelikož je téma na konci roku aktuální, je kurz vize vypsán na:

KurzDatumMístoPřihlášení (naučme.se)
Životní koučinkPlánuje seRašínova 103/2, Brno-střed (Prostory Newton College)Přihlásit se
Profesní směrPlánuje seRašínova 103/2, Brno-střed (Prostory Newton College)Přihlásit se
Osobní vizePlánuje seRašínova 103/2, Brno-střed (Prostory Newton College)Přihlásit se

Pozitivní přístup 

Co vás možná překvapí, tak štěstí je stav mysli. Z čehož plyne, že se dá štěstí trénovat. Jste překvapeni? V neposlední řadě je možné se z negativního člověka stát pozitivním. Co k tomu potřeba? Chtít a začít.

Dále pak pomůže skvěle fungující a ověřený nástroj od pana doktora Seligmana a jeho bestselleru – vzkvétání.

  1. Každý večer si vyčleňte před spaním 10 minut na toto jednoduché cvičení.
  2. Napište si 3 věci, které se vám ten den povedly / potěšili vás / udělali vám radost.
  3. Napište si, proč tomu tak bylo, že se vám to povedlo / potěšilo / udělalo radost.

Můžete psát na papír či do počítače, důležité však je, aby měly fyzickou podobu. Tyto tři věci mohou být maličkosti, které vás potěšili (někdo se na vás usmál, nebo svítilo sluníčko), ale mohou to být i opravdu významné události (např. moje žena porodila zdravého chlapečka). + doplňte: ‚‚Proč se to stalo?’’ Možná to bude zpočátku nepřirozené, ale postupem času to půjde výrazně lépe a jednodušeji. Hodně štěstí.

Cvičení

Nemusíte běhat maratóny nebo chodit každý den do posilovny. Důležité je, začít pomalu a postupně. Je to jako s ohněm, který přidusíte, pokud hned z počátku naházíte velké kusy dřeva. Proto se zkuste třeba každé ráno protáhnout a nebo někoho milého vytáhnout na krásnou procházku krásně světélkujícím městem a zasněženou krajinou.

Pro uvolnění těla a mysli si můžete zajít na masáž, zaplavat nebo třeba prohřát do sauny. Pak klidně zajít na jógu nebo do posilovny. Pamatujte, že není až tak důležitý výkon, ale začít.

Závěrem přeji všem krásné Vánoce

dárky, klid, pohoda, radost, rozhodovací paralýza, stres, vánoce

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.