3 důvody, proč byste si měli smazat Instagram a Facebook

Nejnovější studie prokazují, že používání sociálních sítí zvyšuje deprese, úzkosti a pocity nespokojenosti sám se sebou. Obzvláště to pak platí pro Instagram, kde se srovnáváme s tzv. referenčními skupinami. Dříve platilo, že ve třídě nebo v našem okolí byl někdo „chytřejší“‎ nebo třeba „hezčí“‎. To byla naše referenční skupina lidí, respektive náš referenční bod, kterému jsme se snažili vyrovnat. V dnešní době sociálních sítí, respektive instagramu je to pro lidský mozek a naši psychyku výrazně složitější. Máme totiž srovnání ne s Pepou a Aničkou od nás ze třídy, ale s celým světem, který se tváří být hezčí, úspěšnější a výrazně spokojenější než my.

Opak však může být pravdou. Čím víc jsou lidé chyceni v této pasti, tak mají potřebu se před světem ukazovat v lepším světle a tím ovlivňovat všechny ostatní. A tato spirála nemusí být tou nejlepší cestou. Po nedávné svatbě jsem se z výzkumného důvodů rozhodl svůj Instagram a Facebook z telefonu smazat. Jaké to bylo a co mi to přineslo / vzalo?

Co mi to přineslo?

  • více času – na sebe, ale i své blízké. Když jsem na něco čekal, neměl jsem potřebu hned otevírat sociální síť a scrolovat co to dá (i když to jsem ani obvykle nedělal, byť jsem zde čas trávil).
  • být s někým pro mě opravdu znamenalo tam být – nešvar dnešní doby je být s někým a psát si s někým jiným nebo dívat se co dělají ostatní, když zrovna někdo odběhne na záchod a já mám chvilkový pocit nudy. Nebo ještě hůř, když mě nudí ten druhý, protože naleštěný svět Instagramu je v tu chvíli lákavější.
  • více klidu – už jsem neměl potřebu se dívat na všechny ty krásné fotografie všech těch úspěšných a rádoby miliony vydělávajících lidí. Zajímal jsem se pouze o sebe a vnější svět mě nechával v klidu. Už jsem neměl potřebu se s nikým srovnávat.
  • osobní / pracovní posuny – ano, rychlejší posuny kupředu, protože jsem se mohl soustředit na svoji práci.
  • více tvoření, méně konzumování – víc tvořím obsah pro jiné a méně koukám po životě a tvorbě ostatních.
  • zlepšení osobních vztahů – z počátku jsem měl pocit, že nevím, co se u ostatních děje.. To se po pár dnech přesunulo do fáze, že jsem se jich začal víc ptát a víc o ně zajímat. To utužilo vztahy a dovedlo mě k naplněnějšímu vnitřnímu pocitu.
  • fotky jako vzpomínky pouze pro sebe – už nemám potřebu „fotit fotky pro ostatní“ a tím se chlubit. Fotím si své vzpomínky pro svoji ženu, občas ji pošlu mámě a většinu si ponechávám jako své vzpomínky.

Co jsem ztratil?

  • spojení s komunitou lidí – mám totiž dva profily, jeden osobní, který jsem postupně přestal používat, ale také svůj pracovní „každý den naplno“.
  • distribuční kanál svého obsahu – no, a to se těžko hledá jinde pokud člověk chce něco dát vědět svým sledovatelům.

Jak z toho vybruslit?

  1. Pokud používáte Instagram osobně, je dobré tutu aktivitu minimalizovat a uvědomovat si, jak dlouho na něm trávíme. Co víc, uvědomovat si, že se nevědomky srovnáváme s ostatními a to může ovlivnit naši náladu, psychycký stav, ale také to, do čeho budeme oblékat našeho partnera 🙂 Novodobé studie dokazují, že právě sociální sítě způsobují deprese nebo úzkosti a na to je potřeba myslet.
  2. Pokud používáte Instagram pro práci, tak doporučuji si ho dát někam do složky ostatní v telefonu úplně na konec a najít když ho zrovna pro práci potřebuji, tedy chci publikovat něco zajímavého pro svoji komunitu. Ten samý postup však doporučuji i pro používání na osobní bázi.
  3. Pokud používáte Facebook osobně, postupoval bych viz bod číslo 1. Osobně ho v telefonu již několik let nemám a v počítači ho prakticky už nevyužívám, pouze messenger pro kontakt s přáteli. Ale většinou na to, abychom se domluvili, že se potkáme osobně.
  4. Pokud používáte Facebook pracovně – já FB v práci využívat většinou nechci, tak jsem si zapnul dvoufázové ověření (nastavení – zabezpečení a přihlašování – použít dvoufázové ověření) a potvrzovací kódy si nechat posílat do druhého telefonu (který necháte doma) třeba pomocí aplikace Google Authenticator. Potom to vypadá tak, že se v práci prostě přihlásit nemůžete a vyskočí na vás níže uvedená hláška (pozn. nemám u Facebooku telefonní číslo, jinak by šel kód zaslat na něj). A pro práci ho používám minimálně – primárně pro kurzy, články a svůj projekt „Každý den naplno„.

Jaké je tedy finální shrnutí?

Osobně bych řekl, že i když mám velmi silnou vůli a vím moc dobře, jaké mohou mít neblahé škody používání sociálních sítí díky nejnovějším studiím, tak je potřeba umět pracovat i se sebou a občas si některé věci ztížit. A jak jste na tom vy, dokázali byste zkusit být den, dva, týden bez Instagramu či Facebooku?

Zdroje:

deprese, , instagram, psychologie, sociální sítě, úzkost

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.