Potřebuji kouče nebo psychologa? (častý dotaz)

Velmi často se mi množí dotazy na tu či onu službu a zdali jsem toho schopný. V rámci svých kompetencí velmi jednoduše a věcně objasním, jaký je vnímán rozdíl mezi koučem a psychologem, respektive koučováním a psychoterapií. V prvé řadě – kouč by měl být tak trošku psycholog, a psycholog by mohl vést klienta kupředu, jako kouč, ale…

Koučování se dívá dopředu, tedy na růst, posun, nastavuje s klientem cíle a hledá cestu. Kouč tedy primárně pracuje s budoucností. Kdežto psycholog řeší různé potíže, bolístky, problémy a dívá se primárně do minulosti. Psycholog hledá především příčiny našeho trápení. Proč nám někdo ublížil, co nás blokuje apod.

A kdy si tedy vybrat koho? Pokud máme diagnostikovou depresi nebo úzkost, poté doporučuji služeb psychologa / psychiatra. Není to žádná ostuda a je potřeba s tím začít pracovat. V prvé řadě je potřeba tento fakt přijmout a začít s ním něco dělat. Pozor však na ty deprese, které jsme si diagnostikovali sami. Líbí se mi citát S. Freuda: „Dříve, než si diagnostikujeme depresi nebo nízké sebevědomí, ujistěte se, že nejste obklopeni blbci.“‎ Tím však nechci tuto situaci zlehčovat a brát na lehkou váhu, ba naopak. V Brně mohu doporučit Jiřího Salveta.

Služby kouče můžete po vyřešení negativní situace z minulosti využít pro prakticky cokoliv. Když chcete něčeho dosáhnout, někam se posunout, hledáte nový úhel pohledu atd. Většina koučů je tzv. Solution Focused – tedy orientováno na cíl a jeho dosažení. Aby to bylo ještě trošku názornější, Koučink Centrum sestavilo seznam těchto 50 situací, se kterými koučování dokáže pomoct.

kouč, koučování, problém, psycholog, psychoterapie, růst, úzkost

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.