Potřebuji kouče nebo psychologa? (častý dotaz)

Velmi často se mi množí dotazy na tu či onu službu a zdali jsem toho schopný. V rámci svých kompetencí velmi jednoduše a věcně objasním, jaký je vnímán rozdíl mezi koučem a psychologem, respektive koučováním a psychoterapií. V prvé řadě – kouč by měl být tak trošku psycholog, a psycholog by mohl vést klienta kupředu, jako kouč, ale…

Koučování se dívá dopředu, tedy na růst, posun, nastavuje s klientem cíle a hledá cestu. Kouč tedy primárně pracuje s budoucností. Kdežto psycholog řeší různé potíže, bolístky, problémy a dívá se primárně do minulosti. Psycholog hledá především příčiny našeho trápení. Proč nám někdo ublížil, co nás blokuje apod.

A kdy si tedy vybrat koho? Pokud máme diagnostikovou depresi nebo úzkost, poté doporučuji služeb psychologa / psychiatra. Není to žádná ostuda a je potřeba s tím začít pracovat. V prvé řadě je potřeba tento fakt přijmout a začít s ním něco dělat. Pozor však na ty deprese, které jsme si diagnostikovali sami. Líbí se mi citát S. Freuda: „Dříve, než si diagnostikujeme depresi nebo nízké sebevědomí, ujistěte se, že nejste obklopeni blbci.“‎ Tím však nechci tuto situaci zlehčovat a brát na lehkou váhu, ba naopak. V Brně mohu doporučit Jiřího Salveta.

Služby kouče můžete po vyřešení negativní situace z minulosti využít pro prakticky cokoliv. Když chcete něčeho dosáhnout, někam se posunout, hledáte nový úhel pohledu atd. Většina koučů je tzv. Solution Focused – tedy orientováno na cíl a jeho dosažení. Aby to bylo ještě trošku názornější, Koučink Centrum sestavilo seznam těchto 50 situací, se kterými koučování dokáže pomoct.

, , , , , ,

Related Posts

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.

Menu