Na počátku všeho byla myšlenka a jedno klíčové setkání. Myšlenka inspirovat ostatní lidi a zlepšovat svět kolem sebe. A setkání na konferenci Happines at work s lidmi z nadace Karla Janečka. Při tomto setkání padla myšlenka i na světový den laskavosti. Slovo dalo slovo a s tím přišel impulz vytvořit 10členný tým studentů s dobrým srdcem z Ústavu marketingových komunikací, Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
„Z pozice přednášejícího na vysoké škole si čím dál víc uvědomuji, že každý den ovlivňujeme ostatní generace svým přístupem a chováním, tak proč to neudělat pozitivně?“
Při společném setkání jsme došli k závěru, že nebudeme dělat jednu dobrou věc, nýbrž 3 v průběhu celého dne 13. listopadu. Vytvořili jsme nespočet variant, nicméně jsme chtěli zapojit co nejvíce lidí a tak udělat co největší dopad. To se nám poměrně dobře podařilo definováním 3 následujících aktivit – darování krve, venčení psů z útulku a podpora dětí v dětském domově.
Jak celý den laskavosti probíhal?
- Přípravy – dva dny před dnem „D“, tedy 13. listopadem, jsme v prostorách školy umístili dvě krabice na sběr potřebných věcí pro dětský domov. Abychom nějak vypadali, tak nám p. Hausenblas zaslal 10 žlutých triček, které si ze „své vlastní firmy“ odkoupil na své jméno se slovy „nemohu brát z firmy, kde nejsem 100% vlastník nic, poškozoval bych tak společníka a to by narušovalo naše vztahy“ – pro mě velmi inspirující. Z časových důvodů jsme si trička vlastnoručně navrhli a potiskli (čti – Terka navrhla vizuál a Tomáš vzal do ruky žehličku a činil se).
- Darování krve jako laskavost všem lidem. Když pomineme ranní stávání kolem 5, tak se tato akce podařila a předčila očekávání. Na krev dorazilo hned několik prvodárců, kteří dle svých slov nedarovali krev naposledy. Myslím si, že mám pár lidí, se kterými budu chodit pravidelně minimálně 1, ale třeba i 2x za rok. Určitě doporučuji si taktéž sehnat parťáka, protože bez něj si to obvykle naplánuji stěží.
- Vyvenčení chlupáčů z útulku. Tato akce byla ve znamení „psího počasí“ (čti jako – prudký déšť a bláto všude…) Ale na druhou stranu osobně obdivuji odhodlání studentů, kteří to ani přes nepřízeň počasí nevzdali.
- Návštěva dětského domova, jako podpora těch, kteří neměli takové štěstí, jako třeba my. Toto setkání bylo pomyslnou, byť emoční, „třešničkou“ na dortu. Setkání bylo příjemné a moc se nám zde líbilo. Překvapila nás i pokora všech dětí, i těch, kterým bylo třeba kolem 18. Co mě osobě překvapilo, tak že v dětském domově mohou setrvávat děti, které studují až do 26 let.
Proč je dobré být laskavý?
- Laskavost plodí laskavost. Představte si profese, které dennodenně ovlivňují stovky lidí. Například řidiči jednotlivci, ale i řidiči autobusů, lidé na poště, učitelé, lékaři… A pokud laskaví nejsou, buďme k nim laskaví a trpěliví my, oni to časem budou operovat a šířit dál.
- Laskavost se nám může vrátit zrovna ve chvíli, kdy to budeme nejméně čekat nebo naopak velmi potřebovat, viz například toto video.
- Lidé to ocení, obzvláště pak, pokud jste třeba ze státní zprávy, jako p. Jiří Klein, který učí laskavosti policisty.
- Vědecké studie prokazují, že laskavost patří ke stavebním kamenům naší kvality života. Pokud budete například v průběhu týdne své laskavosti počítat, výrazně se váš pocit štěstí zvýší (Otake et al. 2016). Takže pokud se rozhodnete udělat během následujícího jedno dne 5 dobrých skutků, výrazně si polepšíte oproti skupině, která dělá jeden skutek denně nebo žádný (Lyubomirsky, 2005).
- Představte si, že dostanete 500 Kč, které můžete utratit pro sebe nebo pro někoho jiného. Napadne vás, že pokud jej utratíte pro sebe, udělá vám to větší radost, že? Opak je však pravdou, větší radost připadla lidem, kteří tyto prostředky využili pro někoho jiného (Dunn et al., 2008 a 2014). A funguje to i napříč kulturami, tedy například v zemích plné chudoby (Aknin et al. 2013).
Co akce přinesla?
- plno pozitivních emocí všech zúčastněných, kteří už teď přemýšlí o dalších vánočních projektech
- zmínka o našem záměru na rádiu Zlín, která měla za cíl podnítit další lidi k pozitivní akci
- oslovení více než 4,5 tisíce lidí skrze online kanály, kteří se o dni laskavosti taktéž dozvěděli
Velký dík patří všem zúčastněným ♥︎
Terka Vlčáková, Terka Stuchlíková, Johanka Přikrylová, Soňa Šnircova, Klára Solanská, Ellen Kocichová, Eliška Prokšíková, Agata Chromcová, Víťa Toř, Terezia Čepa, Vojta Kocák, Mário Polák, Dominik Gerža, Zygmunt Grudziński, Marek Šiška, Erika Klučíková, Iveta Klučíková, Tereza Dobešová, Kristýna Cahlíková, Daniel Procházka, Sára Ondrášová, Jiří Socha, Albert Kašpar, Sára Barošová, Martina Melčáková a mnozí další…
Zdroje:
Aknin et al. (2013). Prosocial spending and well-being: Cross-cultural evidence for a psychological universal. Journal of Personality and Social Psychology, 104 (4), 635-652.
Dunn (2014). Happy Money: The Science of Happier Spending. New York, NY: Simon & Schuster.
Dunn et al. (2008). Spending money on others promotes happiness. Science,319 (5870), 1687-1688.
Otake et al. (2006). Happy people become happier through kindness: A counting kindnesses intervention. Journal of happiness studies, 7(3), 361-375.
Lyubomirsky (2005). Pursuing happiness: The architecture of sustainable change. Review of general psychology, 9(2), 111.