V tomto článku se dozvíte, co jsou to návyky, jak dlouho trvá vytvořit návyk nebo jak dlouhá je cesta k mistrovství. V neposlední řadě bude taktéž součástí 5 kroků, jak si vytvořit nový návky, který dokážete udržet.
Návyky jsou každodenně opakované věci, které jako lidé děláme. Může se jednat o dobré návyky, jako třeba cvičení 3x týdně nebo ty špatné, mezi které patří například kouření. Vědci z Duke University přišli se zajímavou studií, ze které vyplývá, že každý den jedeme ve 40 % času na autopilota (Wood 2002, Neal 2006, Duhigg 2013). To znamená, že kolem 40 % našeho času tvoří naše návyky a otázku je, zdali to jsou ty dobré nebo ty špatné.
Velmi důležitou otázkou je, jak dlouho vytváříme návyk. Od mnoha motivačních speakerů se můžete dozvědět, že tvorba návyku trvá 21 dní. To však není tak úplně pravda. S tímto tvrzením přišel Dr. Maltz, když pozoroval své pacienty, za jak dlouho si v průměru zvyknou například na operaci nosu (Malz, 1960). Žijeme v době, která se zjednodušuje a oněch 21 dní je výsledkem jednoho nedorozumění.
Z toho důvodu bylo nutno prozkoumat délku tvorbu návyku detailněji. Z navazujícího výzkumu vyplývá, že tvorba návyku trvá v průměru 66 dní. Tedy někde mezi 18 až 254 dny (Lally 2009). Toto už na první pohled není tak moc jednoduché a krátkodobé, jako v předchozím případě. Nicméně i přes to, se tvorba dobrých návyků vyplatí.
Možná vás napadne, jak dlouho trvá, než se staneme skrze naše dobré návyky odborníky v oboru. Pokud je člověk mladší, má tendenci mít pocit, že se mistrem stane ihned. Tomu nahrává i tzv. Dunning-Krugerův efekt. To znamená, že čím méně má člověk znalostí a zkušeností, tím více má sebevědomí (Kruger, Dunning 1999). Můžete si to představit například tak, že když člověk jde na půl denní kurz koučování, tak může mít pocit, že zná všechno. Nicméně časem zjištuje, že je tato oblast daleko komplexnější a problematika složitější.
K mistrovství se však člověk dostane po 10 letech (Hayes). Profesor Hayes z Carnegie Mellon Univerzity k tomuto výsledku došel tak, že zkoumal 500 nejlepších symfonií od roku 1685 a 1900. Mezi díly byly ty nejlepší práce od světových umělců vč. Mozarta. Výsledkem bylo, že bylo zapotřebí 10 let kariéry k tomu, aby bylo vytvořeno „mistrovské dílo“. Analogicky k podobným výsledkům došel i Andres Ericsson, který došel k výsledku 10 000 hodin k tomu, abychom se stali mistry svého oboru (Tato myšlenka byla zpopularizována Malcolmem Gladwellem).
5 kroků, které pomohou vytvořit a udržet návyk
1. Začněte s velmi malými návyky
Co se stane, když si řeknete, že uběhnete maraton (44 km) i když vůbec neběháte? No, možná vás tato myšlenka vzruší natolik, že to možná jednou zkusíte, ale pravděpodobně to už podruhé realizovat nebudete.
Pokud chcete začít běhat, je potřeba začít s malými kroky, tedy například převléci se do běžeckého a jít se jen proběhnout na 1 km. Něco, co vám přijde tak reálné, že bez mrknutí oka uděláte. Analogicky to může být i s čtením knih – každý den přečíst 5 stránek. Tj. úkol, který zvládne téměř každý a trvá 5 – 10 minut.
Udělejte si to tak lehké, že nedokážete říct ne. – Leo Babauta
2. Zvyšujte svoji náročnost pomalu
Následně pomalu a postupně navyšovat svoji obtížnost. Je to jako s ohněm, které ne zcela hoří a vy do něj naházíte ty největší kusy dřeva, abyste se ohřáli.
Níže uvedený obrázek vizualizuje velmi hezký fakt. Když budete o 1 % lepší každý den (tedy na 365), tak budete mít výsledek někde okolo 37,78. Nicméně zvrat nastane, když budete každý den o pouhé 1 % horší. Výsledek bude pouhých 0,03.
3. Lepší než jeden velký = dva malé
Chcete začít meditovat 20 minut denně? A co třeba zkusit 2x v průběhu dne 10 minut? Podobně můžete chtít udělat 50 kliků za den. Co to zkusit s 5 sériemi po 10 v průběhu dne? Dává vám to smysl?
4. Když se jeden den nevydaří, pokračuj dál
Jsme lidé a může se stát, že nám zrovna jednou nebude nejlépe nebo že prostě zapomeneme. Nicméně pokuste se řídit pravidlem = nikdy neminout dvakrát. To znamená, že pokud jeden den vynecháme, pokusme se navázat další dny a ne vše hned vzdát.
5. Buďte trpělivý a vydržte
Výše jsme si sepsali, že mistrovství v oboru tvá 10 let. Proto budujte své návyky pomalu a postupně. Výsledky se jistě dostaví.
Je důležité vybalancovat mezi udržitelností a úsilým. Tzn. pokud budeme mít nízké úsilý a vysokou udržitelnost, může to pro nás být až nuda. Naopak pokud budeme mít vysoké nasazení, ale nízkou udržitelnost, tak to buď vzdáme nebo nás to unaví natolik, že to stejně ukončíme.
Zdroje:
- Habits in Everyday Life: Thought, Emotion, and Action (WOOD 2002)
- Habits—A Repeat Performance (NEAL 2006)
- The Power of Habit: Why We Do What We Do in Life and Business (KNIHA DUHIGG)
- Kuger, J. and Dunning, D.: Unskilled and Unaware of It: How Difficulties of Recognizing One’s Own Incompetence Lead to Inflated Self-assessments: Journal of Personality and Social Psychology, 1999, vol. 77, no. 6, pp. 1121-1134.
- How to Build a New Habit: This is Your Strategy Guide
- Lessons on Success and Deliberate Practice from Mozart, Picasso, and Kobe Bryant